مقاله

نکاتی در مورد خرید کفش مناسب پیاده روی

نکاتی در مورد خرید کفش مناسب پیاده روی

نکاتی در مورد خرید کفش مناسب پیاده روی

قبل از انجام هر کاری باید هدف از انجام آن را بررسی کنیم.

هدف شما از خرید یک کفش مناسب چیست؟

می خواهید روزانه چند ساعت پیاده روی کنید؟

آیا می خواهید با پیاده روی کردن وزن کم کنید؟

آیا کفش هایی که روزانه روانه بازار می شوند و ظاهرهایی رنگی و جذاب دارند می توانند کفش های مناسبی برای راه رفتن باشند؟

قبل از خرید چند نکته اساسی را بررسی کنید. پوشیدن کفش نامناسب علاوه بر آنکه به مفاصل پاهای شما آسیب می رساند، تمرکز شما را نیز جهت انجام فعالیت های مختلف پایین می آورد. در مقابل، پوشیدن یک کفش شیک و مناسب با اندام و هماهنگ با لباس های شما می تواند به شما انرژی دو چندان بدهد.

اهمیت کفش:

از نظر زیبایی و ظاهری کفش مناسب، شیک و متناسب با تیپ شما می تواند تاثیر چشمگیری در شخصیت شما داشته باشد.

از نظر سلامتی باید گفت که دلیل اولیه اکثر بیماری ها و دردهای ناحیه مچ، زانو و ران پا و همچنین کمردرد هاست که دلیل اصلی این مشکلات عدم استفاده از کفش مناسب است.

از نظر روانی باید گفت که تمیزی و هماهنگی کفش ها با لباس به فرد اعتماد به نفس می دهد و پوشیدن کفشی که فرد آن احساس راحتی کند باعث می شود که بتواند تمرکز بیشتری بر کارهایش داشته باشد.

نکات عمومی در انتخاب کفش:

  • برای خرید کفش، با بررسی کفش های قبلی خود می توانید نکات جالب را متوجه شوید مثلا با قرار دادن کفش های گذشته خود روی یک سطح صاف و شناسایی نقاطی که بیشتر آسیب دیده اند و کهنه شده اند می توانید متوجه شوید که باید کفشی را بخرید که در این نقاط دارای جنسی با کیفیت خوب و استحکام باشد.
  • کفش های قدیمی خود را بر روی یک سطح صاف بگذارید. اگر هر دو لنگ کفش دارای انحنایی به سمت داخل بودند حتما لازم است که کفش با استحکام بیشتر و سنگین تر از نظر جرم انتخاب کنید و اگر هر دو لنگ دارای انحنا به سمت بیرون باشد باید کفشی را انتخاب کنید که وزنی سبک تر داشته باشد.
  • عصرها را برای خرید کفش انتخاب کنید زیرا در این زمان پاها متورم می شوند و به بزرگترین سایز خود می رسند به همین دلیل می توانید مناسب ترین سایز را انتخاب کنید.
  • زمان خریدن کفش‌ حتما یک جفت جوراب مناسب بپوشید که خیلی نازک یا خیلی ضخیم نباشند.
  • مهم ترین بخش های یک کفش، کفی، رویه و پاشنه آن است که باید در هنگام خرید به آنها توجه زیادی شود که در ادامه مشخصات کفی، رویه و پاشنه مناسب را بررسی خواهیم کرد. توجه داشته باشید که وقتی که می خواهید کفش را اندازه کنید بعد از پوشیدن آن حتما چند قدمی راه بروید تا مطمئن شوید پایتان کاملا در کفش راحت است.
  • بعضی افراد به دلیل اینکه می خواهند پایشان در کفش راحت باشد کفشی بزرگتر از اندازه پایشان خرید می کنند که باید به آنها گفت بزرگتر بودن سایز کفش هم می تواند به اندازه همان تنگ بودن آن ضرر داشته باشد.
  • کسانی که اضافه وزن دارند هرگز کفش های پاشنه بلند نپوشند زیرا این کفش ها باعث به هم خوردن تعادل آنها می شود.
  • کفش راحت، کفشی است که دارای ارتفاع مناسب بوده و پا در کفش احساس راحتی کند. کفشی که کفی سفت داشته باشد باعث می شود که فشار فقط به یک نقطه وارد شود و پای شما دچار درد شود.
  • برای امتحان کردن کفش حتما بندهای کفش را بطور کامل ببندید و سپس بایستید و چند قدم راه بروید.
  • از خرید کفش ‌های که در قسمت پنجه باریک هستند خودداری کنید زیرا علاوه بر اینکه درد زیادی به انگشتان پا وارد می کنند موج بدفرم شدن آنها نیز می شوند.

بهترین زمان برای خرید کفش غروب است  همچنین توصیه می شود در هنگام خرید کفش به سه قسمت: رویه، کفی و پاشنه توجه کنید. کفی سفت باعث می شود فشار زیادی به پاها وارد شود. فراموش نکنید در هنگام تست کردن کفش حتما چند قدمی با آن راه بروید.

کفش مخصوص پیاده روی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

کفی کفش پیاده روی

هنگام خرید کفش پیاده روی به کف کفش نگاه کنید. کف کفش پیاده روی نباید نازک باشد زیرا در مسیرهای که ناهمواری دارند فشار به پاشنه پا وارد می شود و کفشهای با کف نازک از پاهای شما حفاظت نکرده و پاهایتان اذیت خواهد شد، همچنین اگر کفش پیاده روی دارای ارتفاع زیاد باشد نیز می توانند حادثه ساز باشند.

رویه کفش پیاده روی

رویه کفش پیاده روی باید از الیاف کتان باشد و در آن حداقل مواد شیمیایی استفاده شود تا از بروز حساسیت ها جلوگیری شود و همچنین به تهویه در کفش که یکی از عوامل جلوگیری از بیماری های قارچی در قسمت پا می باشند کمک کند.
رویه کفش پیاده روی باید دارای منافذی برای عبور هوا باشد. استفاده از کفش پیاده روی که دارای رویه هایی با منافذ فراوان می باشد در تهویه کفش برای خنک شدن پا و همچنین جلوگیری از بیماری های قارچی مناسب تر می باشد. استحکام رویه کفش پیاده روی باید به نحوی باشد که از پیچ خوردگی پا جلوگیری کند و همچنین در برابر فشار های وارده در طی زمان حالت اولیه خود را از دست ندهد.

کفش پیاده روی باید در قسمت ‌جلوی‌ كفش ‌انعطاف‌ پذیری‌ كافی‌ داشته‌ باشد

پاشنه کفش پیاده روی

کفش پیاده روی در ناحیه پاشنه باید حداقل ۵/۱ سانتی متر لژ داشته باشد.

پاشنه ی کفش پیاده روی نباید خیلی ضخیم باشد، این نوع پاشنه منجر به کوبیده شدن پای شما بر زمین خواهد شد، که این امر علاوه بر کند کردن سرعت پیاده روی، امکان بروز درد در ناحیه ساق پا بعد از پیاده روی را افزایش می دهد. کاسه ی پاشنه ی کفش پیاده روی باید نسبتا نرم و با ثبات باشد و مانع بروز حرکت عمودی یا افقی پا شود، کفش پیاده روی که دارای پاشنه ای بسیار نرم باشد توصیه نمی شود، زیرا قدرت جذب ضربه در آن کاهش یافته و منجر به درد عضلانی و ساق درد خواهد شد. زیره کفش پیاده روی نیز نباید لغزنده باشد.

شاید انتخاب یک کفش مناسب برای پیاده روی از میان این همه کفش که تبلیغات گسترده ای در مورد آنها می شنویم کار دشواری باشد. به همین دلیل ما به شما توصیه می کنیم از مدل های مختلف کفش تن تک و کفش پرفکت استپس اصل دیدن فرمایید و خودتان با مقایسه ویژگی های آنها با سایر نمونه های مشابه یک تصمیم درست برای تهیه کفش بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *